Možnost prejemanja zagotovljene vdovske pokojnine pri nas obstaja že skoraj celo leto, kljub temu pa marsikdo ne ve, komu pripada in kako zanjo zaprositi. Objavljamo odgovore na ključna vprašanja.
Od letošnjega leta je vdovam in vdovcem, ki izpolnjujejo predpisane pogoje, na voljo zagotovljena vdovska pokojnina.
Kot so zapisali na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, zagotovljena vdovska pokojnina predstavlja dodaten socialni element znotraj sistema in bo namenjen zmanjševanju tveganja socialne izključenosti ovdovelih, ki uveljavljajo ali so že uveljavili pravico do pokojnine in obenem izpolnjujejo tako pogoje za pridobitev vdovske kot tudi starostne, predčasne ali invalidske pokojnine.
Kdo lahko računa na zagotovljeno vdovsko pokojnino?
Zahtevo lahko na podlagi pojasnil Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) vložijo tisti, ki izpolnjujejo pogoje za pridobitev vdovske pokojnine in pogoje za pridobitev starostne, predčasne ali invalidske pokojnine. Do nje so upravičeni tudi tisti, ki jim je bila pred letom 2012 na podlagi zakona o varstvenem dodatku vdovska pokojnina zagotovljena najmanj v višini mejnega zneska. Vsem, ki jim Zpiz odobri vlogo, tako namesto vdovske pokojnine v višini 70 odstotkov osnove za odmero vdovske pokojnine ali pa lastne starostne, predčasne ali invalidske pokojnine in dela vdovske pokojnine v višini 15 odstotkov prejemajo zagotovljeno vdovsko pokojnino.
Koliko znaša zagotovljena vdovska pokojnina?
Njena višina ni enotna in se določa za vsakega prosilca posebej. Znesek je odvisen od seštevka starostne, predčasne ali invalidske pokojnine, ki pripada ovdovelemu prosilcu, in pokojnine, do katere je bil ali bi bil upravičen pokojni zavarovanec. Zpiz pri tem dodaja, da na priznanje pravice do izplačila in višino vpliva tudi znesek tuje pokojnine, ki jo vdova ali vdovec prejema.
Višina zagotovljene vdovske pokojnine je omejena pri 748,27 evra, kolikor letos znaša zagotovljena pokojnina. Tudi če torej prej omenjeni seštevek preseže zgornjo mejo, bo izplačilo znašalo 748,27 evra. Če seštevek meje ne preseže, se zagotovljena vdovska pokojnina izplača v višini seštevka. Najvišji možni znesek se bo po navedbah ministrstva za delo v prihodnje usklajeval enako kot ostale pokojnine.
Če vdove in vdovci že prejemajo pokojnino, višjo od 748,27 evra, oddaja prošnje zanje ni smiselna.
Do kdaj je treba zaprositi za to pokojnino?
Trenutno je 31. december 2024 določen kot zadnji rok, do katerega morajo vdove in vdovci, ki že prejemajo vdovsko pokojnino ali poleg lastne pokojnine tudi del vdovske pokojnine, vložiti vlogo na Zpiz. A se bo rok, kot kaže, zamaknil. Vlada je namreč prejšnji teden v državni zbor poslala predlog novele zakona, s katero bi se rok zamaknil na 30. junij 2025. Poslanci bodo o predlogu glasovali naslednji teden.
Za tiste, ki jim Zpiz potrdi vlogo, zagotovljena vdovska pokojnina pripada od prvega dne v mesecu po vložitvi zahteve.
Komu posebne vloge ni treba pošiljati?
Na ministrstvu za delo so ob uveljavitvi nove pokojnine opozorili, da posebne vloge ni treba vlagati tistim vdovam ali vdovcem, ki bodo zahtevo za pridobitev vdovske pokojnine ali dela vdovske pokojnine šele vložili. “Zavod bo namreč ob odločanju o višini vdovske pokojnine ali dela vdovske pokojnine po uradni dolžnosti preverjal tudi upravičenost do izplačila zagotovljene vdovske pokojnine,” so zapisali na spletni strani.
POSEBNI VIDEO: “Ne, tega ne bomo dopustili!”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje